Amir Salari

موسیقی ایده آل – محمد کردی : نشست خبری سمفونی نور برج آزادی با عنوان « سیمرغ صلح » صبح امروز ۲۱ شهرویر ماه در محل برج آزادی تهران برگزار شد . در این مراسم خانم دکتر مهنام ( نماینده دفتر سازمان یونسکو در ایران ) ، نعمت الله پایان ( مدیریت مجموعه برج آزادی ) و امیررضا سالاری ( تهیه کننده و کارگردان ) به ایراد سخن پرداختند.

در ابتدا امیررضا سالاری ضمن عرض سلام و خش آمد به هنرمندان و اصحاب رسانه اشاره داشت : « نزدیک یک سال است که استارت این پروژه را زده ایم و مشغول کار بر روی آن هستیم. این سری فعالیت ها از برنامه قبلی با عنوان « جان نخست » که همانند این برنامه مضمون صلح در بر داشت آغاز شد و این دومسن برنامه در این رابطه است . ما یک گروهی از هنرمندان و دانش آموختگان دانشگاه های مختلف هستیم که با هدف « صلح » دورهم جمع شده این و قرار است این برنامه را اجرا کنیم.

مطابق شعار سازمان جهانی یونسکو که : « همانگونه که جنگ در اذهان مردم شکل میگیرد ، باید صلح هم شکل بگیرد »

در این برنامه ار تصاویر پیش تاریخ و نقوش روی سفال ها و شنگ نوشته ها استفاده کردیم و سعی کرده ایم از خودمان حرف نزنیم و صرفا نقل قول کنیم .همچنین از شخصیت های مهم و تاثیرگذار صلح جهانی همانند گاندی ، ماندلا،کوروش بزرگ،حافظ،سعدی و … نیز در این برنامه استفاده کرده ایم و

تمام سعی ما بر این بوده است که کاری بین المللی بسازیم و از تصاویری استفاده کنیم که همه جای دنیا آن را از آن خود بدانند.من جمله اسپانیا،ژاپن،قاره آمریکا و … که بتوانیم پیام صلح ایران را از این طریق به گوش تمامی مردم جهان برسانیم.

متاسفانه هنر « ویدئو مپینگ » هنوز آنطور که باید و شاید در کشور ما جا نیفتاده است . در برخی کنسرت ها میشنویم که میگویند ما کار ویدئو مپینگ کرده ایم اما وقتی که به تماشای آن مینشینیم میبینیم که یک تصویر روی پرده افتاده است که خب این کار را سینما ۱۰۰ سال پیش انجام داده است.ویدئو مپینگ هنری است که با نگاشت نور بر روی سازه های ساختمانی انجام می شود و اگر این تطابق صورت نگیرد نام آن ویدئو مپینگ نیست و سینماست.

هدف این برنامه ارسال پیام جنبش صلح به مخاطب با هنر جدید ویدئو مپینگ است و این پروژه قطعا بزرگترین پروژه ی ویدئو مپینگ در ایران است. »

سالاری در مورد دلایل انتخاب برج آزادی برای این برنامه اظهار داشت : « برج آزادی علاوه بر این که نماد کشور ماست ، بنایی است که از قسمت های مختلف ایران تشکیل شده است و کلاژی از همه ی ایران را در سازه و معماری آن میتوان مشاهده کرد.

در ادامه نعمت الله پایان مدیریت مجموعه برج آزادی ضمن تشکر از همکاران خود در این مجموعه گفت : « کشور ما در طول تاریخ صلح طلب بوده است و هیچ جنگی را تا به حال آغاز نکرده است.هدف اصلی این برنامه این است که این پیام را به دنیا برسانیم که جنگ خوب نیست.»

وی همچنین اشاره کرد : « مجموعه برج آزادی همواره از هنرهای جدید و هنرمندانی که در این عرصه فعالیت میکنند

حمایت خواهد کرد . »

پایان در خصوص زودگذربودن این برنامه گفت: ما هر سال تلاش میکنیم که در هفته جهانی صلح چنین کاری انجام دهیم تا این راه ادامه داشته باشد. برج آزادی مانند یک رودخانه که سطح آرامی دارد همیشه در حال جنب و جوش است. اگر استقبال هنرمندان باشد ما دوست داریم هر روز این برنامه ها را داشته باشیم.

رئیس مجموعه برج آزادی در خصوص فضای اجتماعی اطراف برج آزادی و اقداماتی که در این مورد صورت گرفته افزود: ما در قدم اول جهت فرهنگسازی برای ایجاد فضای فرهنگی و هنری برنامه ریزی می کنیم و در همین راستا قرار است به صورت هفتگی برنامه های مختلف فرهنگی و هنری را برگزار کنیم که این امر فقط با کمک اصحاب رسانه محقق خواهد شد. در قدم دوم نیز به فکر توسعه فضای پیاده راه اطراف میدان هستیم و به جد این موضوع را پیگیری می کنیم. همچنین در بحث مرمت در حال انجام عملیات بازسازی و تعمیرات هستیم، چرا که مرمت و بازسازی بنا به بهبود فضا کمک بسیاری می کند.

در بخش دیگری از نشست دکتر شیدا مهنام؛ سخنگوی کمیسیون یونسکو با بیان اهمیت حضور رسانه ها گفت: اگر شما رسانه ها نباشید هر تلاشی که انجام شود. نشان داده نمی شود.

مهنام افزود: من به نمایندگی از طرف دکتر نصیری، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران و خانم لاروش رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در ایران این جا هستم. روز جهانی صلح بهانه ای است برای دوباره اندیشی در مورد صلح. با این هفته ها  فرصت هایی در اختیار ما، دولت ها و هنرمندان قرار می گیرد.  امروز هر چقدر هم قدرت های بزرگ تلاش کنند با نظامی گری صلح را برقرار کنند اما این صلح پایدار نیست و یکی از ابزارهایی که صلح پایدار ایجاد می کند هنر است.

کار آقای سالاری بسیار ارزشمند و هنری است و ما به این دلیل آن را حمایت کردیم.  و ویژگی خاص این کار این است که با تکیه به تاریخ کهن و تمدن ایران اسلامی و با استفاده از اشعار شاعرانی نظیر مولانا، حافظ، فردوسی و آموزه های کوروش بزرگ انجام می شود. همچنین به کار گیری آموزه های قرآن مقدس و روایت های قرآنی و اسلامی در کار، نشان می دهد صلح، مفهوم مرتبط به یک آیین و دین و مذهب نیست.

مهنام در خصوص این که سازمان یونسکو برنامه ای را برگزار نمی کند گفت: وظیفه یونسکودر ۱۹۶ کمیسیون ملی در سطح جهان این است که نقش تسهیل گری و برجسته سازی فعالیت و هنرمندان است ویکی از شعارها تقویت ارتباط بین پژوهش و سیاستگذاری و نمایان کردنش درعرصه ملی و بین المللی است.برای این برنامه نیز همه اماکن هنری ایران را بررسی کردیم و برج آزادی به دلیل موقعیت و فضا بهترین انتخاب است.

سالاری در بخش دیگری از نشست در خصوص منحصر به فرد بودن این پروژه توضیحاتی داد و گفت: در هیچ کدام از برنامه های ویدئو مپینگ، narration وجود ندارد و ما در این برنامه از صدای استاد منوچهر انور استفاده کرده ایم. ایشان نیز تا کنون گفتار انگلیسی نداشته اند و برای نخستین بار بعد از سال ها گفتار انگلیسی یک پروژ هرا قبول کرده اند. ویژگی دیگر این کار این است که ما تمام تلاشمان را کرده ایم تا با فرهنگ شرقی مفاهیم را منتقل کنیم وصلح را به صورت داستان رواینت می کنیم. از تمام زبان های دنیا واژه صلح را به کار گرفته ایم و نماد مرغ صلح هر کشور و فرهنگ را گرفته ایم و عنوان داستان شیخ عطار را بر روی کار گذاشته ایم. تمام این پرنده ها نیز در پایان  به سی مرغ صلح تبدیل می شوند.

وی همچنین در خصوص اجرای کار در سایر نقاط دنیا افزود، در شب نخست این برنامه به صورت حرفه ای ضبط شده و به دست نمایندگان ایران در مجمع جهانی سازمان ملل می رسد و در شب دوم در مجموع عمومی سازمان ملل و کمیسیون های آن پخش می شود. این پروژه قابلیت پخش و ست شدن با بناهای مختلف را دارد و تا کنون برای اجرا بر روی اپرای سیدنی نیز مذاکراتی صورت گرفته است. امیدوارم بتوانیم پیام صلح ایران را به گوش مردم جهان برسانیم.

پروژه ویدئو مپینگ سی مرغ صلح از ۲۵ تا ۲۹ شهریور همزمان با هفته جهانی صلح و با صدای ماندگار منوچهر انور، هر شب از ساعت ۲۱:۳۰ تا ۲۳:۳۰ بر نمای برج آزادی اجرا می شود. این برنامه به همت موسسه دی سان، به تهیه کنندگی و کارگردانی امیر رضا سالاری و با مشارکت کمیسیون یونسکو و بنیاد فرهنگی هنری رودکی برگزار می شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *